Gallery: Athletes awarded

The Glen Innes and District Sports Council 2013 Sports Awards have wrapped up another year, with the highest recorded number of attendees, according to joint secretary Deidre Camp, turning out to recognise the efforts of local athletes and the valued behind-the-scenes workers that keep sport running locally.

According to Ms Camp, the awards evening was aimed at recognising all athletes in the community and haling the high achievements made throughout the year.

“They are all winners,” Ms Camp said.

“The awards are about recognising everyone’s achievement.”

Awards were presented in a number of categories, this year introducing a new award dedicated to the hard work of competitors throughout the year. 

A total of seven Gordon Creighton Memorial Awards were presented on the night across four categories.

“The achievements were so high, it made it very difficult to vote,” Ms Camp said, 

Recipients were between Sub Junior and Junior Boys and Girls divisions, with Carter Goard, Elizabeth Chard, Melanie Symons, Sarah Byrne, Nick Crisp, Michael Alley and Jay Gallagher all taking out one of the most recent awards.

In the Squirts division, Mollie Cave took out the girl’s award, with Holly Peterson taking runner-up, while in the boy’s, Kaleb Hope took the top spot followed by Ryan McIntyre in runner-up.

Competition ran close in the Sub Juniors, with awardees closely matched, Nick Cave took out the winner’s spot, with Evan Byrne taking runner-up, while in the girls division, and Tabitha Peterson secured the top positions from a wide field of nominees, closely followed by Amy Byrne.

Madison Cook was awarded the winner’s trophy for the Junior Girls division, followed by Genevieve Whitehead in runner-up, while nominees in the boys division were near inseparable with Brayden Gallagher taking a close win, followed by Jayden Ehsman in runner up and the largest number of Gordon Creighton Memorial Awards presented in any category.

In the Seniors division, Owen Larkings and Kirstie Fuller took the winner’s podium, with runners-up Tom Williamson and Wendy Peterson.

The Col Hull Junior Services to Sport Award has entered its third year of running, recognising the efforts of younger athletes in mentoring up and coming competitors. 

Ms Cave spoke highly of the efforts of each nominee and said without their efforts clubs would struggle to continue running. This year, Tay Heagney was awarded the Col Hull trophy, followed by Ebony Gallagher as runner-up.

In the senior services to sport category, Peter Leamon and Leayne Fisher both took out awards for their extensive efforts and dedication to their respective clubs.

Graeme Latham won the masters division, followed by Jeff Short in runner-up, with the Short Award presented to John Lee and Peter Leamon.

Under 12s Boys Soccer took out the Sub Junior Team award, with GIHS Under 15s Girls Soccer dominating the Junior Teams division and Jelly Beans Tug of War securing the opens teams.

Ms Camp commended all nominees on their stellar annual performance, the success of guest speaker and NIAS Executive Officer Di Hallam, and extended gratitude to all those who worked to make the night a success.

Noting the hard work that goes into the Awards, Ms Camp said the night was well received by all who attended.

o Junior award winners: NIAS EO Di Hallam, Karen Marshall, Owen Larkings, Scott Larkings, Peter Marshall, (third row) Sarah Byrne, Kealia Hope, Karlie Henderson, Tayla Fuller, Gracie Martin, (second row) Satara Speedy, Kyara McIntyre, Brielle Steel, Taya Speedy, Nick Cave, Carter Goard (front row) Mollie Cave and Kaleb Hope.

o Junior award winners: NIAS EO Di Hallam, Karen Marshall, Owen Larkings, Scott Larkings, Peter Marshall, (third row) Sarah Byrne, Kealia Hope, Karlie Henderson, Tayla Fuller, Gracie Martin, (second row) Satara Speedy, Kyara McIntyre, Brielle Steel, Taya Speedy, Nick Cave, Carter Goard (front row) Mollie Cave and Kaleb Hope.

o Sports Council Awards night: Grant, Tabitha, Cooper, Wendy and Holly Peterson

o Sports Council Awards night: Grant, Tabitha, Cooper, Wendy and Holly Peterson

o Sports Council Awards night: Leonie and John Lee.

o Sports Council Awards night: Leonie and John Lee.

o Sports Council Awards night: Tony, Mikielee and Jodie Snow.

o Sports Council Awards night: Tony, Mikielee and Jodie Snow.

o Sports Council Awards night: Carter, Ruby, Dione, Michael and Riley Goard.

o Sports Council Awards night: Carter, Ruby, Dione, Michael and Riley Goard.

o Sports Council Awards night: Heidi, Judith and Nick Cave.

o Sports Council Awards night: Heidi, Judith and Nick Cave.

o Sports Council Awards night: Anna, Claire, James, Sophie and Heidi McCormick.

o Sports Council Awards night: Anna, Claire, James, Sophie and Heidi McCormick.

o Sports Council Awards night: Linda Norely and Sharon Skinner with Linda and Elizabeth Chard.

o Sports Council Awards night: Linda Norely and Sharon Skinner with Linda and Elizabeth Chard.

o Sports Council Awards night: Taya Speedy, Arron Livermore, Satara Speedy, Sarah Nixon and Alyrah Livermore.

o Sports Council Awards night: Taya Speedy, Arron Livermore, Satara Speedy, Sarah Nixon and Alyrah Livermore.

o Sports Council Awards night: Tayla Fuller, Todd Boan and Taya Heagney.

o Sports Council Awards night: Tayla Fuller, Todd Boan and Taya Heagney.

o Sports Council Awards night: Squirts Girls winner Mollie Cave and runner-up Holly Peterson.

o Sports Council Awards night: Squirts Girls winner Mollie Cave and runner-up Holly Peterson.

o Sports Council Awards night: Squirts Boys winner Kaleb Hope.

o Sports Council Awards night: Squirts Boys winner Kaleb Hope.

o Sports Council Awards night: Sub-Junior Girls winner Tabitha Peterson, with Gordon Creighton Memorial Award winner Elizabeth Chard and category runner-up Amy Byrne.

o Sports Council Awards night: Sub-Junior Girls winner Tabitha Peterson, with Gordon Creighton Memorial Award winner Elizabeth Chard and category runner-up Amy Byrne.

o Sports Council Awards night: Sub-Junior Boys winner Nick Cave, with Gordon Creighton Memorial Award winner Carter Goard and category runner-up Evan Byrne.

o Sports Council Awards night: Sub-Junior Boys winner Nick Cave, with Gordon Creighton Memorial Award winner Carter Goard and category runner-up Evan Byrne.

o Sports Council Awards night: Andrew Parsons, Kirstie Fuller and NIAS Executive Officer Di Hallam.

o Sports Council Awards night: Andrew Parsons, Kirstie Fuller and NIAS Executive Officer Di Hallam.

o Sports Council Awards night: Junior girls runner-up Genevieve Whitehead.

o Sports Council Awards night: Junior girls runner-up Genevieve Whitehead.

o Sports Council Awards night: Senior ladies winner Kirstie Fuller and runner-up Wendy Peterson.

o Sports Council Awards night: Senior ladies winner Kirstie Fuller and runner-up Wendy Peterson.

o Sports Council Awards night: Senior mens winner Owen Larkings.

o Sports Council Awards night: Senior mens winner Owen Larkings.

o Sports Council Awards night: Masters winner Graeme Latham, with New England Mutual representative Carol Bain and runner-up Jeff Short.

o Sports Council Awards night: Masters winner Graeme Latham, with New England Mutual representative Carol Bain and runner-up Jeff Short.

o Sports Council Awards night: Sub-junior Team award winners Claire McComick and Evan Byrne representing Under 12s Soccer.

o Sports Council Awards night: Sub-junior Team award winners Claire McComick and Evan Byrne representing Under 12s Soccer.

o Sports Council Awards night: Junior Team Award winners Ebony Gallagher and Taya Heagney representing Under 15s Netball.

o Sports Council Awards night: Junior Team Award winners Ebony Gallagher and Taya Heagney representing Under 15s Netball.

o Sports Council Awards night: Sports Council president Howard Whan presenting to Senior Team Award winners Chris Stiles, Ellie Townsend, Philip Diack and Malcolm Kerr of Jelly Beans Tug of War.

o Sports Council Awards night: Sports Council president Howard Whan presenting to Senior Team Award winners Chris Stiles, Ellie Townsend, Philip Diack and Malcolm Kerr of Jelly Beans Tug of War.

o Sports Council Awards night: Col Hull Memorial Award winner Taya Heagney and runner-up Ebony Gallagher, with presenter Di Morris and award representative Lorace Hull.

o Sports Council Awards night: Col Hull Memorial Award winner Taya Heagney and runner-up Ebony Gallagher, with presenter Di Morris and award representative Lorace Hull.

o Sports Council Awards night: Services to Sport winners Wayne Williams and Leayne Fisher with presenter Di Hallam.

o Sports Council Awards night: Services to Sport winners Wayne Williams and Leayne Fisher with presenter Di Hallam.

o Sports Council Awards night: Joyce and Lionel Short Award presented to Peter Leamon by Jeff Short and John Lee.

o Sports Council Awards night: Joyce and Lionel Short Award presented to Peter Leamon by Jeff Short and John Lee.

o Sports Council Awards night: Di Hallam, Graham Archibald, Howard Whan, Deidre Camp, Terry te Velde, Julie Fuller and Andrew Parsons.

o Sports Council Awards night: Di Hallam, Graham Archibald, Howard Whan, Deidre Camp, Terry te Velde, Julie Fuller and Andrew Parsons.

Comments

Discuss "Gallery: Athletes awarded"

Please note: All comments made or shown here are bound by the Online Discussion Terms & Conditions.